Siber Saldırılar Üniversiteleri de Tehdit Ediyor!

Geçtiğimiz aylarda İranlı hackerlar tarafından gerçekleştirilen siber saldırı dünya genelinde 320 üniversiteyi etkiledi.

Siber saldırı ile 31.5 terabayt veri çalındı

ABD’de bulunan 144 üniversitenin verilerinin, İranlı hackerlar tarafından çalındığı saldırı sonucunda dünya genelinde toplamda 320 üniversitenin bu saldırılardan etkilendiği ve 31.5 terabayt veri çalındığı belirtiliyor. Ayrıca ABD’de Çalışma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve Federal Enerji Düzenleme Komisyonu da dahil olmak üzere birkaç kurum da bu saldırılardan etkilenmiş.
Üniversite profesörlerine ait çalıntı giriş bilgilerinin kullanılarak, üniversite veri tabanlarına ve kütüphane sistemlerine erişim sağlandığı söyleniyor.

Mabna Enstitüsü tarafından yapıldığı iddia edilen saldırıda, elde edilen verilen satıldığı belirtiliyor. Oldukça kapsamlı olan ve başta ABD olmak üzere birçok ülkeyi etkilediği tahmin edilen bu saldırının benzerleri basında geniş yer bulmasa da ülkemizde de yaşanmaktadır.

Üniversiteler Siber Saldırılardan Korunmak İçin ne Yapmalı?

Üniversiteler  siber saldırılardan korunmak için; Sızma,Penetrasyon Testi, Güvenlik Açığı Değerlendirmesi gibi bilgi güvenliği testlerini kendi kaynakları haricinde dışarıdan profesyonel bir bilgi güvenliği firmasından danışmanlık alarak gerçekleştirmelidir.

Arizon Bilişim, üniversitelerin karşı karşıya kaldığı bilgi güvenliği açıklarını tespit eder, hem bilinen hem de bilinmeyen güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkartır. 

Arizon Bilişim Olarak bilgi güvenliği konusunda yaptığımız testlerle siber güvenlik stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur, size karşı karşıya olduğunuz riskleri uygulamalı olarak gösterir ve ihtiyacınız olan güvenlik önlemleri konusunda size yol haritası oluştururuz.

Ücretsiz analiz istemek için tıklayın