Siber Güvenlik Nedir?

Arizon Bilişim Siber Güvenlik

Siber güvenlik kötü amaçlı kişi ve yazılımlardan bilgilerin korunması anlamına geliyor. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, siber saldırıların ve buna paralel olarak da siber güvenlik önlemlerinin artmasına neden oldu.

Siber güvenlik, bilginin bütünlüğünü, gizliliğini ve kullanılabilirliğini (ICA) sağlama pratiğidir. Sabit sürücü arızaları veya elektrik kesintileri gibi kazalardan ve rakiplerin saldırılarına karşı savunma ve kurtarma becerisini temsil eder. İş sürekliliği ve felaket kurtarma planlaması, siber güvenlik açısından kritik öneme sahiptir.

Güvenlik, kurum genelinde akılda olmalı ve üst yönetimden bir görevli ile birlik içinde olmalıdır. Şu anda yaşadığımız bilgi dünyasının kırılganlığı, güçlü siber güvenlik kontrolleri gerektiriyor. Yönetim, tüm sistemlerin belirli güvenlik standartlarına göre oluşturulduğunu ve çalışanların uygun şekilde eğitildiğini görmelidir.

İnsan faktörü her zaman siber güvenlik programındaki en zayıf unsurdur. Geliştiricilerin güvenli bir şekilde kodlanmasına yönelik düzenli eğitimler verilmelidir.  Güçlü bir güvenlik duruşuna öncelik vermek için personel eğitimi önemlidir. Son kullanıcıları phishing e-postalarını ve sosyal mühendislik saldırılarını tespit etme konusunda eğitmelisiniz.

Unutmayın:  – siber güvenlik farkındalıkla başlar.-

HERKES RİSK ALTINDA!

Güçlü kontroller olsa bile tüm şirketler bir tür siber saldırı yaşayacaklar…

Saldırgan her zaman en zayıf bağlantıyı kullanır ve çoğu zaman “siber hijyen” olarak adlandırılan temel güvenlik görevlerini yerine getirerek birçok saldırı kolayca önlenebilir.  Benzer şekilde, bir işletmenin, güçlü kimlik doğrulama uygulamalarının sürdürülmesi ve hassas verilerin açık bir şekilde erişilebildiği depolama gibi siber güvenlik bakımının temel unsurlarını yerine getirme görevi ve önceliği vardır.Ancak iyi bir siber güvenlik stratejisinin, bu temellerin ötesine geçmesi gerekir.

Sofistike bilgisayar korsanları, çoğu savunmayı atlatabilir ve saldırı yüzeyi – bir saldırganın bir sisteme giriş yapabilmesinin yolu veya “vektörleri” sayısı, çoğu şirket için genişlemektedir. Günümüzde bilgi ve fiziksel dünya bir araya geliyor. Suçlular ve ulus devlet casusları artık araba, enerji santralleri, tıbbi cihazlar, hatta IoT buzdolabınız gibi siber-fiziksel sistemlerin ICA’sını tehdit ediyor. Benzer şekilde, bulut bilişimine yönelik eğilimler, iş yerinizde kendi cihazınızı (BYOD) politikalarınızı getiriyor ve işlerin (IoT) gelişmekte olan interneti yeni zorluklar yaratıyor. Bu sistemleri savunmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Siber güvenliğin daha da karmaşık hale getirilmesi, tüketici mahremiyetinin etrafındaki düzenleyici iklimdir. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi sıkı düzenleyici çerçevelere uygunluk, kuruluşların GSYİH ve diğer düzenlemelerin gizlilik ve güvenlik görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için yeni türden roller de talep etmektedir.

Sonuç olarak, siber güvenlik uzmanları için artan talep, nitelikli adaylarla pozisyonları doldurmak için mücadele eden yöneticileri işe alıyor. Bu mücadele, organizasyonların en büyük risk alanlarına keskin bir şekilde odaklanmasını gerektirir.

Arizon Bilişim Siber Güvenlik Eğitim ve Uygulamaları Hakkında Bilgi Alın! Bizi Arayın:

  • 0(212) 854 1603

–Kaynak—